خبرگزاری رسا

پرینت

مسئول کانون در مصاحبه با خبرگزاری رسا: آیت الله عبادی ادعا نمی کرد، ولی...

زیر گروه: خبرگزاری رسا


آیت الله عبادی ادعا نمی کرد، ولی در عمل مردم دار بود

 

مهدی رجب پور، مسؤل روابط عمومی و هماهنگی برنامه های آیت الله عبادی نیز اظهار داشت: بنده از سال 1379 از طریق کانون فرهنگی جوادالائمه(ع) با ایشان آشنا شدم و از سال 1380 به مدت سه سال در دفتر ایشان فعالیت داشتم.

ایشان عالمی عامل بود و هرچه به دیگران می گفت، ابتدا خودش آن را انجام می داد. بزرگ ترین ویژگی ایشان که اکنون حلقه مفقوده مدیریت مسؤولان ماست، مردم داری به معنای واقعی است. بسیاری سیاست مداران و مدیران ادعای مردم داری دارند، اما در عمل این گونه نیستند. آیت الله عبادی ادعا نمی کرد، ولی در عمل این گونه بود. بر نظارت مردمی بسیار تأکید داشتند. همیشه بین یک جلسه مردمی و یک جلسه تشکیلاتی، جلسه مردم را ترجیح می دادند. پس از فوتشان نیز با وصیتی که در خصوص خاکسپاری در بهشت رضا(ع) داشتند، این مردمی بودن را حفظ کردند.

وی با اشاره به تقوای بالای آیت الله عبادی، افزود: با وجود مشکلات زیادی که داشتند، بسیار خوش برخورد و صبور بودند؛ به گونه ای که حتی نزدیک ترین افراد هم از مشکلاتشان خبر نداشتند. هم چنین نسبت به احیا و بزرگداشت ایام فاطمیه(س) بسیار تأکید داشتند.

به معنای واقعی ساده زیست بود و به حداقل ها بسنده می کرد

رجب پور خاطرنشان کرد: ایشان با این که برای ارتقاء دنیوی موقعیت های بسیاری داشتند؛ اما هرگز وارد نشدند. به معنای واقعی ساده زیست بودند و شاید یکی از بزرگ ترین مشکلات ایشان، همین اعتقاد به سبک زندگی اسلامی و زندگی بر طبق آن بود. با این که چه به لحاظ شخصیت حقوقی و چه حقیقی، می توانستند بهترین خانه، ماشین اسکورت و لباس و... را داشته باشند؛ ولی به حداقل ها بسنده می کردند و اهل تجملات نبودند.

وی با اشاره به بازدیدهای سرزده و به دور از تشریفات این عالم بزرگوار، ادامه داد: میان ما و ایشان عاطفه پدر و فرزندی حاکم بود. یک روز در کانون بودم که خواهرم با من تماس گرفت و گفت زودتر به خانه بیا. پرسیدم چه شده؟ گفت آیت الله عبادی به عیادت پدر آمده اند. هر گاه می شنیدند کسی از سفر زیارتی آمده، بدون تقید به کارت دعوت و قید و بندهایی از این دست،به دیدنش می رفتند. هر جا غذا می آوردند به نیت تبرک و این که دل مؤمن یا مستضعفی را به دست آورند، بدون اعتنا به این که برای بیماری شان خوب نیست، میل می کردند. هم چنین به شدت به نظم مقید بودند؛ به حدی که ما کارهای خود را با ایشان تنظیم می کردیم و یک بار به یاد ندارم از برنامه ای عقب بوده باشند.

مسؤول روابط عمومی و هماهنگی برنامه های آیت الله عبادی ابراز داشت: ایشان مجذوب ولایت بودند و همه چیزشان را در این مسیر فدا کردند. در موضع گیری ها، سخنرانی ها، خطبه ها و هرجایی از رهبر معظم انقلاب با عنوان «مقام منیع ولایت و مرجعیت» نام می بردند.

همواره حامی حوزه های علمیه بود و جوانان را برای ورود به حوزه تشویق می کرد

وی گفت: آیت الله عبادی همواره حامی حوزه های علمیه بوده و جوانان را تشویق می کردند وارد حوزه شوند. این نشانه بصیرت ایشان بود که از همان زمان به پرورش نیروهای جوان و نخبه حوزوی اهتمام داشتند. مسؤولان، بیشتر به جوان نگاه ابزاری دارند، در حالی که جوان، هویت و احترام می خواهد. آیت الله عبادی پول و امکاناتی نداشت که در اختیار جوانان بگذارد، ولی بسیار به آنان احترام می کرد و علاقه و ارتباط تنگاتنگی با این قشر داشت. تعداد نفرات جلسات برایشان مهم نبود؛ کافی بود بداند جایی چند جوان هستند، حضور می یافتند و جوانان آن قدر انرژی می گرفتند که اگر کمک مالی می شد، این قدر خوشحال نمی شدند. هرگاه جوانی نزدشان می آمد و ایشان نمی تواستند مشکلش را حل کنند، با همه وجود غصه دار می شدند و می گفتند حیف این جوانان که ما قدرشان را نمی دانیم و نمی توانیم از حضورشان استفاده کنیم.

خاطره ای به یاد ماندنی

مسؤول روابط عمومی و هماهنگی برنامه های آیت الله عبادی در ادامه به ذکر خاطره ای از روزهای درگذشت ایشان پرداخت و گفت: پیش از برگزاری مراسم تشییع به دلیل حجم بالای تماس ها تلاش می کردم تا حد امکان پاسخگوی تلفن دفتر باشم. یکی از تماس گیرندگان، از برنامه تشییع جنازه و خاکسپاری سؤال کرد، جوابش را دادم و گفتم مراسم فلان ساعت از میدان 15خرداد شروع می شود. اما دیدم باز از جزئیات سؤال می کند و آدرس دقیق می خواهد. من در حالی که متعجب بودم، گفتم آقا آدرس مشخص و واضح است. جواب داد من نابینا هستم و از بیرجند می خواهم بیایم؛ برای همین می خواهم آدرس دقیق داشته باشم. خیلی منقلب شدم که آیت الله عبادی چه شخصیت والایی داشته که یک فرد نابینا از راه دور این گونه خود را برای حضور در مراسم تشییعش مقید می داند.

حامی و نخستین امام نماز جماعت ظهر عاشورا بود

مسؤول کانون فرهنگی جوادالائمه(ع)، اخلاص، مردم داری، نظم و خوش قولی را از مهم ترین ویژگی های آیت الله عبادی برشمرد و افزود: به دنبال طرحی که در کانون ارائه دادیم، بنا شد در ایام عاشورا و تاسوعا، نماز جماعت ظهر با حضور عزادارن در محل چهارراه شهدا اقامه شود که ایشان از این کار استقبال کرده و امامت نماز هر سال با ایشان بود. اگر نبود حمایت ایشان، نماز جماعت ظهر تاسوعا و عاشورا تا این حد فراگیر نمی شد؛ چنان که بعدها با حمایت حجت الاسلام قرائتی به صورت گسترده در سراسر کشور اجرایی شد.

وی یادآور شد: آیت الله عبادی شخصیتی بزرگ تر از این است که تنها در سالروز رحلتشان به ایشان پرداخته شود؛ ایشان سال ها خصوصا در دولت اصلاحات با وجود فشارهای بسیار، به این شهر خدمت کرده اند؛ ولی حقشان آن گونه که باید ادا نشده است.

 

لینک این خبر مطلب روی سایت مذکور

{jcomments on}

ارسال خبرنامه

کاربر گرامی برای دریافت تازه های سایت لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

نشانی ما

  • مشهد مقدس، میدان شهدا، خیابان امام خمینی (ره) 3، کوچه شهید رجب پور، مسجد و کانون فرهنگی جوادالائمه (ع)
  • تلفن: 32224488-051
  • همراه: 1161776-0915
  • سامانه پیام کوتاه: 10001776
  • تلفکس: 37349711-051